تغییر مدرسه

ممکن است فرزند شما امسال از مدرسه ابتدایی به راهنمایی یا از راهنمایی به دبیرستان برود. این تغییر بظاهر ساده، ممکن است مشکلاتی را برای فرزندتان به وجود آورد. به عنوان مثال ممکن است در مقطع جدید معلم‌های بیشتری داشته باشند، شیوه آموزش و درس خواندن آنها هم با سال قبل تفاوت خواهد کرد و... معلم‌ها نیز معمولا از این تغییر آگاه هستند و به دانش‌آموز کمک می‌کنند تا با شرایط جدید بخوبی کنار آید، اما شما هم باید تحمل، صبوری و همراهی بیشتری داشته باشید.

حس خوب روز اول مدرسه

روز اول مدرسه فرصتی دوباره برای دیدن دوستان قدیمی است. دوستانی که بچه‌ها در طول تابستان از آنها دور بوده‌اند. همین بهانه خوبی است برای این‌که روز اول تبدیل به روزی خوب و دوست‌داشتنی شود.

بعلاوه آماده کردن وسایل مدرسه، از کیف و کفش و لباس گرفته تا لوازم‌التحریر نیز حس خوبی به بچه‌ها خواهد داد. این‌گونه آنها راحت‌تر و راضی‌تر روز اول مدرسه را پشت سر می‌گذارند. پس یادتان باشد خوب است که شب قبل همه چیز آماده باشد. صبح روز اول شاید کار خیلی سختی باشد اگر بخواهیم همه چیز را آماده کنیم. همین کار به ظاهر ساده کمک بزرگی می‌کند تا صبح روز اول مدرسه ترس و نگرانی‌ها کمتر شود. هر چند بهتر است که در طول سال این عادت را حفظ کنیم و تنها به روز اول اکتفا نکنیم.

شروعی ناخوشایند

اگر فرزند شما در پایان اولین روز احساس کند که از مدرسه متنفر است، چه پیش خواهد آمد؟ معمولا متخصصان علوم تربیتی توصیه می‌کنند که اندکی زمان لازم است تا در مدرسه همه چیز برای بچه‌ها عادی شود. پس کمی به کودک فرصت دهید تا با قوانین جدید، مدرسه، معلم‌ها و دوستان جدید کنار بیاید. اگر باز هم احساس خوبی نداشت، بهتر است با کودک صحبت کنیم. پدر، مادر، معلم یا مشاور مدرسه می‌توانند در این مورد به دانش‌آموز کمک کنند.

روزی فوق‌العاده

برای این‌که اولین روز مدرسه برای ما و دانش‌آموز تبدیل به روزی فوق‌العاده شود، خواب کامل شب قبل را فراموش نکنید. با این‌که شاید عادت کرده باشیم که بچه‌ها در فصل تابستان دیر بخوابند و دیر از خواب بیدار شوند، اما این عادت باید در دوران مدرسه کنار گذاشته شود. پس بچه‌ها باید بدانند که شب قبل از شروع مدرسه باید خوب بخوابند تا روزی خوب را تجربه کنند. بعلاوه صبحانه را فراموش نکنید. قبل از رفتن به مدرسه زمانی را برای خوردن صبحانه‌ای مغذی و سلامت تعیین کنید.

در ضمن بچه‌ها باید از همان روزهای اول مدرسه عاداتی خوب و مناسب در مورد درس و تکالیف مدرسه داشته باشند. به بچه‌ها تاکید کنید که به موقع و سر ساعت تکالیف خود را انجام دهند.همچنین به کودکان یاد دهیم که مدرسه مکان درس و تفریح در کنار هم است. می‌توان در مدرسه و با رعایت قوانین تفریح و شادی هم داشت. در این مورد هم صحبت اولیا با معلم و سرپرست‌های مدرسه بسیار مفید است.

اینکه فرزندتان بداند چه کسی به دنبال او می‌آید، به نوعی در او این حس را ایجاد می‌کند که اتفاقات در اطراف او قابل پیش‌بینی هستند و این، اعتماد کردن به شرایط را برایش آسان‌تر می‌کند.

من در کنار تو هستم!

اگر کودکتان مستعد اضطراب است، سابقه مهد نداشته و احتمال می‌دهید در روزهای ابتدایی ابراز ناراحتی شدیدی بکند، پیشنهاد می‌شود که در این مورد حتما از قبل با مدرسه صحبت کنید و امکان حضورتان را در روزهای ابتدایی مدرسه با آنها بررسی کنید. البته در صورتی که شاغلید بهتر است از قبل با محل کار خود در رابطه با مرخصی‌های پیش‌بینی نشده در هفته اول نیز هماهنگی‌های لازم را به عمل آورید.

با بچه‌ها مدارا


توجه داشته باشید که به هر صورت این تجربه‌ای جدید برای کودکتان خواهد بود و داشتن کمی اضطراب کاملا طبیعی است.

این نگرانی ممکن است باعث شود او در هفته یا حتی ماه اول نتواند صبحانه بخورد و غذایش کم شود؛ لطفا در این موارد به او فشار نیاورید، این کار تنها اضطراب او را بیشتر می‌کند. مطمئن باشید گذشت زمان تا حد زیادی این مسائل را حل خواهد کرد.

والدین مضطرب = کودک مضطرب

مطمئن باشید اگر شما مضطرب باشید، هر چقدر هم که بخواهید در ظاهر خود را خونسرد نشان دهید، باز کودک شما متوجه این اضطراب خواهد شد. توجه داشته باشید که این برای کودک به این معناست که شما به او اطمینان ندارید و این خود به اعتماد به نفس او ضربه می‌زند و البته در او ایجاد اضطراب می‌کند. پس برای اضطراب خودتان قبل از آنکه باعث آسیب به کودکتان شود، فکری اساسی کنید.:: موضوعات مرتبط: مناسبت ها
:: برچسب‌ها: روز اول مدرسه, اضطراب, والدین
نویسنده : فریده شفیعی ثانی
تاریخ : شنبه یکم مهر ۱۳۹۱